Pomoc grupowa


Informacja

Obecnie trwa nabór do zamkniętej grupy tematycznej dla osób przeżywających lęki. Osoby zainteresowane proszę o zapoznanie się z opisem specyfiki pracy w grupie poniżejzasad jakie panują w grupie, oraz cennikiem. W razie podjęcia decyzji o udziale w grupie proszę o kontakt telefoniczny lub wysłanie zgłoszenia na formularzu rejestracyjnym zamieszczonym na dole strony.


Psychologiczna pomoc grupowa jest specyficznym rodzajem oddziaływania nastawionego na intensywne interakcje międzyludzkie. Nie występuje tu indywidualne koncentrowanie się pomagającego tylko na Twoim problemie. Uwaga psychologa jest rozłożona ale też czasami dużo większa, jeśli tylko włączysz się aktywnie do grupy, a uczestniczący w niej ludzie okażą Ci wparcie, zrozumienie i akceptację dla Twojego problemu. Grupa to ogromna moc drzemiąca w sterowanej do pewnego stopnia przez psychologa interakcji. Wspólny temat i z czasem zacieśniająca się więź społeczna wytwarzają atmosferę sprzyjającą mówieniu o swoich emocjach i ich otwartemu przeżywaniu bez obawy o odrzucenie jakiego najczęściej doświadczasz w codzienności. Ta moc niesie jednak ze sobą pewne zagrożenia, których należy być świadomym zapisując się do grupy. Może się zatem zdarzyć tak, że wyzwolone na spotkaniach emocje pogorszą Twój stan samopoczucia. Podczas spotkań indywidualnych też się tak często zdarza, jednak zaangażowanie w pracę grupową działa w tym kontekście znacznie silniej. Oczywiście takie pogorszenie samopoczucia jest przejściowe i wiąże się z fazą aktywnego przepracowywania problemu. Jeśli np. cierpisz z powodu niskiego poczucia własnej wartości i w związku z tym przeszkadza Ci nieśmiałość, może okazać się, że przyczyną tego są lub były surowo oceniające osoby z Twojego otoczenia. Odnalezienie w grupie kogoś podobnego i konfrontacja z tą osobą w obecności psychologa pozwala wydobyć chowaną złość, żal i rezygnację i nauczyć się nowego sposobu reagowania na nieprzyjemne dla Ciebie zachowania innych ludzi, z którymi spotykasz się na co dzień.

Powyższe informacje są tylko zarysem specyfiki pomocy grupowej. Jeśli zdecydujesz się na taką formę spotkań ze mną, to najpierw porozmawiamy na wstępnym spotkaniu indywidualnym, na którym postaram się wyjaśnić wszelkie Twoje wątpliwości. Zapoznaj się też z zasadami dotyczącymi pracy grupowej.