Co warto wiedzieć o wizycie u psychologa


Jak mam się przygotować na pierwszą wizytę?

Nie rób nic szczególnego. Po prostu przyjdź i opowiedz mi co Ci w życiu dokucza. Wszystko co potrzebne do pierwszej wizyty masz w głowie.

Co się dzieje na pierwszej wizycie?

Rozmawiamy. Ja wprowadzam Cię w rzeczywistość gabinetu psychologicznego i staram się wysłuchać z czym przychodzisz. Na końcu spotkania przekazuję informacje zwrotne oraz propozycję dalszej współpracy, a także jej formę i warunki. Decyzję o kontynuowaniu spotkań możesz podjąć od razu lub w dogodnym dla Ciebie terminie po dokładnym przemyśleniu. 

A jak wyglądają kolejne spotkania?

Drugie spotkanie to próba nazwania problemu, określenie celu spotkań i ocena stopnia nasilenia trudności stojących na drodze do celu.

Kolejne kilka spotkań w ramach terapii psychologicznej (zazwyczaj maksymalnie do pięciu) to zbieranie informacji o Tobie. To ważny proces abym mógł odpowiednio i precyzyjnie dobrać metody pomocy. Następnie budujemy plan terapeutyczny, przedstawiam Ci pierwsze metody i tematy do dyskusji. 

Ile wizyt będzie mi potrzebnych?

To jest dosyć trudne do określenia. Przede wszystkim zależy od rodzaju problemu. Jeśli źródło trudności pojawiło się w dalszej przeszłości, dotarcie do niego i korekta może potrwać dłuższy czas liczony w miesiącach. 

Konkretne problemy, których źródło jest w teraźniejszości najczęściej udaje się rozwiązać kilkoma spotkaniami, a niektórzy klienci wychodzą usatysfakcjonowani po jednym. Jednak pamiętaj, że takie przypadki należą do rzadkości. 

Czy muszę otworzyć się całkowicie? Czy mam mówić wszystko?

Podczas spotkania z psychologiem, ważne jest to aby mówić o swoim problemie i związanych z nim emocjach, myślach i reakcjach. Nie musisz jednak mówić wszystkiego. Konsultacja psychologiczna to nie przesłuchanie i to Ty decydujesz ile powiesz i kiedy. Wybrane informacje możesz zatrzymać dla siebie, jeśli uznasz, że nie chcesz ich ujawniać. Masz prawo do swojej intymności.

Co mam zrobić jeśli bardzo stresuję się wizytą?

Może po prostu poczekaj. Zmuszanie się do wizyty na siłę może spowodować ujemne efekty. Twoja motywacja jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o powodzeniu pomocy psychologicznej i nie może jej przeszkadzać palący niepokój. Zadzwoń do mnie i porozmawiaj. To pomoże Ci urealnić mój obraz, tak aby wyobrażenia tego jaki jestem nie komplikowały Twojej decyzji o przyjściu.

Czy na spotkanie indywidualne mogę przyjść z osobą towarzyszącą?

Tak. Jeśli poczujesz się bezpieczniej i pewniej i pomoże Ci to w decyzji o przyjściu do mnie, to przyjdź z kimś dla Ciebie ważnym. Osoba ta nie musi aktywnie uczestniczyć w spotkaniu. Wystarczy, że będzie Cię wspierać obecnością. Najczęściej po pierwszej wizycie taka pomoc jest już niepotrzebna, bo zyskujesz doświadczenie, że w gabinecie nie dzieje się nic groźnego.

Czy psycholog da mi coś konkretnego? Za co płacę?

Przede wszystkim daję Ci swój czas z maksymalnym zaangażowaniem z mojej strony. Masz przez to gwarancję wysłuchania. Możesz mówić o wszystkim, więc Twoja zapłata pokrywa koszty związane z moją otwartością na przyjmowanie trudnych tematów. W cenie spotkania zawarte też są inne, równie ważne kwestie: bezwarunkowa akceptacja Twojej osoby, zrozumienie i empatia oraz brak oceny Twoich czynów.  Na spotkaniach dostaniesz także konstruktywne informacje zwrotne, propozycje tematów do przemyślenia lub przedyskutowania w relacji z inną osobą, propozycje zadań międzysesyjnych dających Ci nowe doświadczenie korygujące Twoje wcześniejsze przekonanie o sobie i otaczającej rzeczywistości.

Możesz zadać własne pytanie wysyłając je na mój adres email lub wypełniając formularz kontaktowy zamieszczony poniżej.

do góry